6. Doina Iulia PAN-é_crop

Mentor-PAPILLON

Atelierul „Vacanța mea la Papillon”

Doina Iuliana Pană este absolventă a Liceului Pedagogic „Costache Negri” Galați (actualul Colegiu Național „Costache Negri”) și a Facultății de Psihologie și Științele Educației, Universitatea București – specializarea Pedagogia învățământului primar și preșcolar. Din 1990 este cadru didactic în învățământul preuniversitar gălățean, lucrând în decursul anilor ca profesor pentru învățământ primar în mai multe școli gimnaziale din oraș. Din 2010 până în prezent profesează doar la Școala Gimnazială Nr. 22, Galați. A avut ocazia, într-un program Comenius, să ia legătura cu colegi și elevi din Polonia, Turcia, Norvegia, Germania, Bulgaria și să cunoască de aproape alte stiluri educaționale prcticate de europeni.

„În lucrul cu copiii pun accent pe comunicare, pe lucrul în echipă și pe jocuri de cunoaștere și de dezvoltare personală. Am activat ca lider și ca animator socio-educativ în cadrul Clubului „Impact 22”, dedicat tinerilor și axat pe proiecte de serviciu în folosul comunității. Așa am căpătat o experiență bogată în a îmbina cu măiestrie în lucrul cu copiii și tinerii metodele de educație nonformală, experiență pe care abia aștept să o împărtășesc și cu voi, aici, la Papillon!” – Doina Iuliana PANĂ, Mentor-PAPILLON.